Albert Einstein-obrázek č. 2

30. 08. 2011 | † 23. 06. 2012 | kód autora: clp

Albert Einstein

Albert Einstein (14. března1879Ulm, Německo18. dubna1955Princeton, New Jersey, USA) byl teoretický fyzik, jeden z nejvýznamnějších vědců všech dob. Často je označován za největšího vědce 20. století, případně spolu s Newtonem za nejvýznamnějšího fyzika vůbec. Mezi jeho příspěvky fyzice patří speciální teorie relativity (1905), myšlenka kvantováníelektromagnetického pole a vysvětlení fotoefektu (1905), vysvětlení Brownova pohybu (1905) a snad nejvíce obecná teorie relativity (1915), která doposud nejlépe popisuje vesmír ve velkých měřítkách.

Einstein se podílel i na statistické fyzice a kvantové statistice (Boseho-Einsteinovo rozdělení), diskusi o interpretacikvantové mechaniky (diskuse s Bohrem, EPR paradox). S Leó Szilárdem vynalezli nový typ chladničky.

V roce 1921 byl oceněn Nobelovou cenou za fyziku za "vysvětlení fotoefektu a zásluhy o teoretickou fyziku". Obrovským vědeckým úspěchem totiž byly i ostatní tři práce z roku 1905 a v prvé řadě obecná teorie relativity, v době udělení ceny ještě nedoceněná.

Poté, co zformuloval obecnou teorii relativity, se stal známým po celém světě, což je pro vědce nevídaný úspěch. V pozdějších letech jeho sláva zastínila ostatní vědce a Einstein se stal synonymem pro člověka s velmi vysokou inteligencí nebo zkrátka génia. Jeho tvář se stala jednou z nejznámějších na celém světě. V roce 1999 ho časopis Time vybral jako Osobnost století.Jeho popularita často vedla k používání jeho jména v reklamách a obchodu a dokonce i k registraci obchodní známkyAlbert Einstein.

Na jeho počest po něm byla pojmenována fotochemická jednotka einstein, chemický prvekeinsteinium a planetka 2001 Einstein.


Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky veda-technika

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.